Orlęta Kielce - strona nieoficjalna

pon.

Historia

Początki działalności klubowej datowane są na 1 czerwiec 1950 roku. Założycielem drużyny piłkarskiej byli trzej panowie: Stanisław Kozubek, Tadeusz Rysiński oraz Henryk Zacharski. To oni w ówczesnej remizie strażackiej zorganizowali siedzibę klubu i dzięki ich staraniom klub otrzymał od gromadzkiej Rady Narodowej w Wiśniówce kawałek gminnej łąki. "Postawiono drewniane bramki i w ten sposób mieliśmy plac do gry" - wspomina Stanisław Kozubek ciągle aktywny działacz klubu. Pierwsze lata funkcjonowania klubu były raczej amatorską grą w piłkę nożną. Wszelkie koszty ponosili sami zawodnicy, a do dyspozycji była tylko jedna piłka.

Dzięki pomocy władz sportowych założono w 1953 roku Ludowy Zespół Sportowy, a przy nim sekcję piłkarską jako najbardziej popularną i masową dyscyplinę sportową. W miarę upływu kolejnych lat zapotrzebowanie na aktywne spędzanie wolnego czasu w tym regionie było coraz większe. Dlatego do istniejącej sekcji dołączono tenis stołowy oraz siatkówkę a także szachy. Wszystkie wymienione sekcje zgłoszone były do oficjalnych rozgrywek, piłka nożna w klasie "C", tenis stołowy w klasie "A" a siatkówka w lidze powiatowej. Klub i władze zostały docenione przez gminę za wzorową działalność, która przyczyniła się do wzrostu zainteresowania sportem.

Przez szereg kolejnych lat klub borykał się z problemami finansowymi, drużyna piłkarska zaś występowała na poziomie „A i B klasy”. Pod koniec lat 70 ówczesny OZP zabronił rozgrywania meczy piłkarskich na boisku znajdującym się w bliskiej odległości od ulicy. Zmusiło to działaczy klubowych do pozyskania nowego terenu pod boisko. Dzięki usilnym staraniom uzyskano teren znajdujący się po drugiej strony rzeczki Silnicy. Po uzyskaniu pełnej dokumentacji przystąpiono do budowy nowego obiektu, było to w latach 1978-1982. Pierwszy mecz na nowej płycie boiska został rozegrany w 1982 roku pomiędzy Orlętami Dąbrowa a Czarnymi Parszów. W 1985 roku Dąbrowa została wcielona do Kielc, jako peryferyjna dzielnica. Od tej pory klub nosił oficjalną nazwę „Orlęta” Kielce. Przez kolejne lata drużyna piłkarska występowała w klasie „A”, klasie Okręgowej oraz od sezonu 2001/2002 w IV lidze. W tej klasie rozgrywkowej drużyna była również przez jeden sezon w 1992/93. Ciekawostką jest fakt iż przez lata działalności klub dwukrotnie dokonywał fuzji z innymi Kieleckimi zespołami: Atestem Kielce oraz w sezonie 1992/93 z Koroną Kielce.

W 2008 roku Urząd Miasta Kielce wykonał kapitalny remont głównej płyty boiska wraz z ogrodzeniem oraz trybunami. Śmiało można powiedzieć, iż sezon 2009/2010 był historycznym wydarzeniem w działalności klubu. Zawodnicy trenowani pod okiem doświadczonego trenera Krzysztofa Dziubla uzyskali awans do III ligi co zbiegło się z 60 rocznicą powołania klubu. Awans został przyjęty z wielkim entuzjazmem Zarządu oraz Kibiców, jednak postawił przed działaczami olbrzymie wyzwanie aby sprostać wymaganiom licencyjnym oraz organizacyjnym rozgrywek. Obecnie "Orlęta" Kielce są jednym z najstarszych działających klubów piłkarskich w Kielcach, a także drugim co do ilości trenujących zawodników po Koronie Kielce. Na chwilę obecną "Orlęta" Kielce występują w klasie Okręgowej.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

MORAVIA Morawica 5:0 ORLĘTA Kielce
2016-04-03, 16:00:00